Story Poster
Photo by Angelina Alcantar, TexAgs
Texas A&M Track & Field

Texas A&M athletes earn 26 Southeastern Conference Track & Field honors

June 2, 2021
3,823

Twenty-six.

That’s how many all-conference honors Texas A&M Track & Field picked up as the Southeastern Conference announced its 2021 outdoor awards on Wednesday afternoon. Junior multi-event star Tyra Gittens and freshman mid-distance phenom Athing Mu headlined the group, earning Women’s Field Athlete of the Year and Women’s Freshman Runner of the Year, respectively.

Along with the Gittens’ and Mu's awards, the Aggies appeared on the All-SEC list 24 times.

In total, 19 different Aggies earned at least one honor, with 12 men and seven women appearing on the All-SEC teams. Freshman sprinter Devon Achane, sophomore jumper Lamara Distin, Gittens, freshman mid-distance runner Brandon Miller, Mu and sophomore sprinter Charokee Young picked up multiple awards.

Eight athletes were named first-teamers, with Miller and junior mid-distance runner Moitalel Mpoke getting the nod on the men's side and senior jumper Deborah Acquah, Gitten, Mu, senior sprinter Jaevin Reed, junior sprinter Tierra Robinson-Jones and Young appearing on the women’s first-team list.

Achane, Lance Broome, Bryce Deadmon, Devin Dixon, Omajuwa Etiwe, Ryan Martin and Emmanuel Yeboah were men’s second-teamers, while Distin was the lone second-team addition from the women’s team.

Pole vaulters Zach Davis and Michael Schmuhl earned Newcomer All-SEC honors as Achane, Miller and high jumper Carter Bajoit picked up All-Freshman team nods.

Young and Distin were named Women’s Newcomer All-SEC team members while Mu was also an All-Freshman selection in addition to her first-team nod and Freshman Runner of the Year Award.

In mid-May, the men’s and women’s teams finished sixth and fourth, respectively, at the SEC Championships in College Station with Arkansas sweeping both team titles. Mu won the SEC title for the 400m, running a record 49.84. The women's 4x400m relay team took up the league title with a 3:26.17 mark. Also taking home SEC titles were Acquah (women's long jump), Miller (men’s 800m), Mpoke (men's 400m hurdles) and Gittens (women’s heptathlon).

At next week's NCAA Championships in Eugene, Oregon, Texas A&M will have 24 entries. The national meet will be held from June 9-12.



SEC Men's Outdoor Track & Field Awards

Runner of the Year: Terrance Laird, LSU
Field Athlete of the Year: JuVaughn Harrison, LSU
Newcomer Runner of the Year: Matthew Boling, Georgia
Co-Newcomer Field Athlete of the Year: Tzuriel Pedigo, LSU
Co-Newcomer Field Athlete of the Year: Joseph Palmer, Kentucky
Co-Newcomer Field Athlete of the Year: Mitch Weber, Missouri
Freshman Runner of the Year: Eliud Kipsang, Alabama
Freshman Field Athlete of the Year: Dagbjartur "DJ" Jónsson, Mississippi State
Coach of the Year: Chris Bucknam, Arkansas

SEC Women's Outdoor Track & Field Awards

Runner of the Year: Tamara Clark, Alabama
Field Athlete of the Year: Tyra Gittens, Texas A&M
Co-Newcomer Runner of the Year: Amaris Tyynismaa, Alabama
Co-Newcomer Runner of the Year: Grace Stark, Florida
Newcomer Field Athlete of the Year: Jasmine Moore, Georgia
Freshman Runner of the Year: Athing Mu, Texas A&M
Freshman Field Athlete of the Year: Claire Bryant, Florida
Coach of the Year: Lance Harter, Arkansas

2021 SEC Track & Field All-SEC Teams

Men's First Team All-SEC
Dorian Camel, LSU
Keaton Daniel, Kentucky
Robert Dunning, Alabama
Kyle Garland, Georgia
JuVaughn Harrison, LSU
DJ Jonsson, Mississippi State
Amon Kemboi, Arkansas
Vincent Kiprop, Alabama
Eliud Kipsang, Alabama
Terrance Laird, LSU
Lance Lang, Kentucky
Charles Lenford, Kentucky
Kennedy Lightner, Kentucky
Thomas Mardal, Florida
Carey McLeod, Tennessee
Brandon Miller, Texas A&M
Moitalel Mpoke, Texas A&M

Isaac Odugbesan, Alabama
Dylan Peebles, LSU
Jah-Nhai Perinchief, Tennessee
Dwight St. Hillaire, Kentucky
Noah Williams, LSU
Kenroy Williams, Kentucky

Men's Second Team All-SEC
Devon Achane, Texas A&M
Connor Bandel, Florida
Etamar Bhastekar, Arkansas
Gilbert Boit, Arkansas
Matthew Boling, Georgia
Lance Broome, Texas A&M
Clayton Brown, Florida
Cole Bullock, Ole Miss
Sean Burrell, LSU
Emmanuel Cheboson, Arkansas
Christopher Conrad, Missouri
Alex Crigger, Tennessee
Bryce Deadmon, Texas A&M
Devin Dixon, Texas A&M

Delano Dunkley, Georgia
Christian Edwards, Alabama
Eric Edwards, LSU
Omajuwa Etiwe, Texas A&M
Joseph Fahnbulleh, Florida
Jeremy Farr, Arkansas
Eric Favors, South Carolina
Nils Fischer, Auburn
Elija Godwin, Georgia
Sindri Gudmundsson, Mississippi State
Nick Hilson, Arkansas
Andrew Kibet, Arkansas
Ryan Lipe, Alabama
Ryan Martin, Texas A&M
Kieran McKeag, Alabama
Luke Meade, Arkansas
Malik Metivier, Auburn
James Milholen, Arkansas
Laquan Nairn, Arkansas
Jake Norris, LSU
Rhayko Schwartz, Arkansas
Arian Smith, Georgia
Josh Sobota, Kentucky
Daniel Spejcher, Arkansas
Alex Spyridonidis, Auburn
Waleed Suliman, Ole Miss
Darryl Sullivan, Tennessee
Damion Thomas, LSU
Dedrick Vanover, Florida
Mitchell Weber, Missouri
Emmanuel Yeboah, Texas A&M

Men's Newcomer All-SEC
100m: Matthew Boling, Georgia
200m: Joseph Fahnbulleh, Florida
400m: Emmanuel Bynum, Tennessee
1500m: Davis Bove, LSU
5000m: Cole Bullock, Ole Miss
10,000m: Myles Richter, Arkansas
3000m Steeplechase: Wesley John, Georgia
High Jump: Ronnie Rounds, LSU
Pole Vault: Zach Davis, Texas A&M
Pole Vault: Michael Schmuhl, Texas A&M

Long Jump: Cameron Crump, Mississippi State
Triple Jump: Joseph Palmer, Kentucky
Shot Put: Daniel Viveros, Ole Miss
Discus: Mitchell Weber, Missouri
Hammer: Kyle Brown, Auburn
Javelin: Tzuriel Pedigo, Javelin
Decathlon: Peyton Davis, Tennessee

Men's Freshman All-SEC
100m: Arian Smith, Georgia
200m: Devon Achane, Texas A&M
800m: Brandon Miller, Texas A&M

1500m: Eliud Kipsang, Alabama
5000m: Jake Allen, Kentucky
10,000m: Matt Duvall, Kentucky
100mH: Phillip Lemonious, Arkansas
400mH: Sean Burrell, LSU
3000m Steeplechase: Reed Legg, Florida
High Jump: Carter Bajoit, Texas A&M
Pole Vault: Dillon McCarthy, South Carolina
Long Jump: Caleb Foster, Florida
Triple Jump: Sean Dixon-Bodie, LSU
Shot Put: Adam Strouf, Auburn
Discus: Josiah Harry, Alabama
Hammer: Ruben Banks, Arkansas
Javelin: DJ Jonsson, Mississippi State
Decathlon: David Edmonson, Auburn

Women's First Team All-SEC
Deborah Acquah, Texas A&M
Tedreauna Britt, Ole Miss
Nastassja Campbell, Arkansas
Mercy Chelangat, Alabama
Tamara Clark, Alabama
Thelma Davies, LSU
Krissy Gear, Arkansas
Tyra Gittens, Texas A&M
Rachel Glenn, South Carolina
Brittley Humphrey, LSU
Latavia Maines, Tennessee
Tonea Marshall, LSU
Symone Mason, LSU
Jasmine Moore, Georgia
Athing Mu, Texas A&M
Marie-Therese Obst, Georgia
Favour Ofili, LSU
Jaevin Reed, Texas A&M
Emma Robbins, LSU
Tierra Robinson-Jones, Texas A&M
Amber Tanner, Georgia
Gabrielle Wilkinson, Florida
Charokee Young, Texas A&M

Women's Second Team All-SEC
Aliyah Abrams, South Carolina
Doneisha Anderson, Florida
D'Jai Baker, Alabama
Jada Baylark, Arkansas
Claire Bryant, Florida
Kylee Carter, Auburn
Ashley Carter, Auburn
Nayoka Clunis, Tennessee
Jalani Davis, Ole Miss
Stephanie Davis, South Carolina
Talitha Diggs, Florida
Lamara Distin, Texas A&M
Nickolette Dunbar, Alabama
Daszay Freeman, Arkansas
Taylor Gorum, Alabama
Lisa Gunnarsson, LSU
Anna Hall, Georgia
Leah Hanle, Alabama
Jayla Hollis, Arkansas
Natricia Hooper, Florida
Katie Izzo, Arkansas
Alysia Johnson, South Carolina
Joyce Kimeli, Auburn
Daija Lampkin, Alabama
Sterling Lester, Florida
Ashton Lindley, South Carolina
Madi Malone, Auburn
Shafiqua Maloney, Arkansas
Taylor Manson, Florida
Lauren Martinez, Arkansas
Maia McCoy, Tennessee
Natassha McDonald, Alabama
Katy-Ann McDonald, LSU
Yoveinny Mota, Arkansas
Clio Ozanne-Jaques, Ole Miss
Asya Reynolds, Georgia
Masai Russell, Kentucky
Grace Stark, Florida
Amaris Tyynismaa, Arkansas
Presley Weems, Auburn
Tiana Wilson, Arkansas
Milan Young, LSU

Women's Newcomer All-SEC
100m: Joella Lloyd, Tennessee
200m: Thelma Davies, LSU
400m: Charokee Young, Texas A&M
1,500m: Amaris Tyynismaa, Alabama
5000m: Amaris Tyynismaa, Alabama
10,000m: Allison Wilson, Arkansas
100mH: Daszay Freeman, Arkansas
400mH: Vanessa Watson, Tennessee
3000m Steeplechase: Sydney Steely, Mississippi State
High Jump: Lamara Distin, Texas A&M
Pole Vault: Lyndsey Reed, Ole Miss
Long Jump: Jasmine Moore, Georgia
Triple Jump: Jasmine Moore, Georgia
Shot Put: Jalani Davis, Ole Miss
Discus: Maura Huwalt, Auburn
Hammer: Emma Robbins, LSU
Javelin: Erin Zimmerman, Missouri
Heptathlon: Anna Hall, Georgia

Women's Freshman All-SEC
400m: Athing Mu, Texas A&M
800m: Lorena Rangel Batres, LSU
1500m: Tori Herman, Kentucky
5000m: Stephanie Ormsby, Florida
10,000m: Corie Smith, Arkansas
100mH: Jayla Hollis, Arkansas
400mH: Ashton Lindley, South Carolina
High Jump: Rachel Glenn, South Carolina
Pole Vault: Samara McConnell, Ole Miss
Long Jump: Claire Bryant, Florida
Triple Jump: Amy Warren, Mississippi State
Shot Put: Jhordyn Stallworth, Mississippi State
Discus: Jhordyn Stallworth, Mississippi State
Hammer: Monique Hardy, LSU
Javelin: Shaniya Holley, Auburn

Discussion from...

Texas A&M athletes earn 26 Southeastern Conference Track & Field honors

2,231 Views | 2 Replies | Last: 21 days ago by taylorswift13
davenireland
How long do you want to ignore this user?
AG
Tamara Clark had a good year in the 100/200 - but I'm not sure in which universe that this is better than Athing Mu's 2 collegiate outdoor records in the 400 & 800 plus not even counting the 4X400 relay legs she's run. Tamara set 0 records for the outdoor season. They've been running outdoor track for a really long time and setting 2 records (along with the 3 she set indoors) is phenomenal.
taylorswift13
How long do you want to ignore this user?
AG
I agree but think the SEC always designates freshman for the freshman awards first sadly
Refresh
Page 1 of 1
 
×
subscribe Verify your student status
See Subscription Benefits
Trial only available to users who have never subscribed or participated in a previous trial.